Category Archives: Новости

The official selection of Multivision Festival 2017

Welcome the official selection of XV International Festival of Animation Arts “Multivision”!

This year the festival got more than entries from 88 countries. 162 animations were selected for the main competition and graduation films competition. These films will be screened to the public at the cinema centers “Rodina” and “Chaika” and in the art center “Loft Project Etaji”. 23 works are selected for the competition in animated video art and video installations and will be exposed at the Multivision exhibition in the museum of contemporary art “Erarta”

The professional Jury of the Competition

President of the jury:

Konstantin Bronzit – animated film director, two-time Oscar nominee, Grand Prix of the Annecy Festival 2015

Dmitry Vysotsky, animated film director

Ilya Maximov – animated film director

Andrey Sikorsky – animated film artist, sculptor

Nikolay Kopeikin – artist and musician,

Anastasia Kuryokhina, art director of Sergey Kuryokhin Contemporary Art Center

 

XV Multivision Festival 2017 official selection:

(films sorted by titles in alphabetic order, articles after the title)

Title / Director / Country of production

 

Main competition

 

2 Sort – Axiom Of Escobar / Nikolay Belov / Russian Federation

9 ways to draw a person / Саша Свирский / Russian Federation

Absence of Eddy Table The / Rune Spaars / Norway

Among the black waves / Анна Буданова / Russian Federation

And The Moon Stands Still / Yulia Ruditskaya / Belarus

Animatango / Elena Chernova / Russian Federation

Animaux domestiques Les / Jean Lecointre / France

Awesome Beetle’s Colors / Indra Sproge / Latvia

BabyRiki, A Tree / Татьяна Мошкова / Russian Federation

BabyRiki, Horsy / Анна Борисова / Russian Federation

Bedokur is a chef / Антон Верещагин / Russian Federation

Bene’s Horizon / Jumi Yoon / France

Big Adventure of a Little Line The / Antoine Robert / France

Black / Tomasz Popakul / Poland

Blissful Accidental Death, The / Sergiu Negulici / Romania

Bridge Over The River The / Jadwiga Kowalska / Switzerland

Brooklyn Breeze / Alex Budovsky / Colombia

Casparade – According to Plan / Kuba Tarkowsky / Poland

Circle of Life / Anna Humphries / United Kingdom

Cloud and the Whale, the / Алена Томилова / Россия

Corp. / Pablo Polledri / Argentina

Cosmos / Daria Kopiec / Poland

Day In The Park A / Diego Porral Soldevilla / Spain

Dolls Don’t Cry / Frederick Tremblay / Canada

Empty Space / ülo PikkovÜ / Estonia

end of the line The / William Côgo / Brazil

Fatcula / Martinus Klemet / Estonia

Fishes, Swimmers, Boats / Дмитрий Геллер, Андрей Кулев / China, Russian Federation, Bulgaria

Going Ape / Nicolas Lesaffre,Charles Blanchard / Hong Kong

Hedgehog’s Home / Eva Cvijanovic / Croatia

High Summer / Josselin Facon / France

Hunchback and the Swan The / Dotty Kultys / United Kingdom

I Want Pluto To Be A Planet Again / Marie Amachoukeli Vladimir Mavounia Kouka / France

I want to live in the Zoo / Evgenia Golubeva / Russian Federation

Impossible Figures and Other Stories II / Marta Pajek / Poland

Intimity / Elodie Dermange / Switzerland

JOB (Fool Time) / Gilles Cuvelier / France

Jonas and the Sea / Marlies van der Wel / Netherlands

Kaleidoscope / Murat Sayginer / Turkey

L’illusion de Joseph / Pasquale D’Amico / Italy

Leaf Fall / Рим Шарафутдинов / Russian Federation

Manivald / Chintis Lundgren / Estonia, Croatia, Canada

Mark Lotterman – Happy / Alice Saey / Netherlands

Midnight’s Garden / Benoit Chieux / France

Miriam by the lake / Riho Unt, Sergei Kibus / Estonia

Miriam`s Hen`s Dream / Andres Tenusaar / Estonia

Mon Homme (poulpe) / Stephanie Cadoret / France

My robot / Olesya Schukina / Russian Federation

Negative Space / Max Porter, Ru Kuwahata / France

Niggun / Yoni Salmon / Israel

No-No Wants to try a sport / Auvray Mathieu / France

Nocturne / Anne Breymann / Germany

Nouvelle Cuisine / Manuel Reyes Halaby / Spain

Ogre The / Laurène Braibant / France

Piglet. Wild. / Natalya Berezovaya / Russian Federation

PIN-Code / Алексей Горбунов / Russian Federation

Playing House / Cenk Köksal Özgül Gürbüz / Turkey

Plume The / Huang Ying / China

Pocket Man The / Ana Chubinidze / France

Power / Dana Sink / US

Rabbit’s 10. Who Stole the Birdhouse / Олег Ужинов / Russian Federation

Sand / Arjan Brentjes / Netherlands

Scrambled / Bastiaan Schravendee / Netherlands

Skyscrapers / Fabienne Giezendanner / Switzerland

Sled The / Olesya Shchukina / Russian Federation

Social window / Aad Verstraelen / Belgium

Sore Eyes for Infinity / Elli Vuorinen / Finland

Station The / Serdar Çotuk / Turkey

Summer Camp Island / Джулия Потт (Julia Pott) / US

Swiming lesson The / Tatyana Okruzhnova / Russian Federation

Tabook / Dario van Vree / Netherlands

Take any moment from the childhood / Н. Мирзоян, М. Карпова, И. Максимов, И. Мельников, А.Мефодин, А. Бахурин, К. Чиркина / Беларусь

Tanguito Argentino / Joaquin Braga / Argentina

Tempo / Arjan Brentjes / Netherlands

Time rodent / Ondrej Svadlena / France

Tina & Tony / Андрей Бахурин / Russian Federation

Totems / Paul Jadoul / France

Ugly / Nikita Diakur / Germany

Unicorn The / Rémi Durin / France

Volcano Island / Anna Katalin Lovrity / Hungary

Woody & Woody / Jaume Carrió / Spain

Yin / Nicolas Fong / Belgium

Yonghy Bonghy Bo / Liza Skvortsova / Russian Federation

 

 

Student and graduation films competition (also a part of the main competition)

 

Adam / Evelyn Ross / United States

Autopsy of Sven Svensson The / Hadas Coen / Israel

Blanket Tale / Maria Kuzmenko / Russian Federation

Blood Bank Burglar / Chen, Hung-Ching / Taiwan

BOB, the imaginary friend / Carlos Navarro / Spain

Bond / Judit Wunder / Hungary

Bricks The / Yekaterina Kireeva / Russian Federation

Burn Out / Cécile Carre / France

Catmos / Екатерина Милославская / Russian Federation

Chainlets / Alicja Błaszczyńska / Poland

Chandran’s cafe / Krishna Chandran A. Nair / France

Child / Viktor Stickel, Iring Freytag, Linus Stetter / Germany

Citipati / Andreas Feix / Germany

Controller The / Bob Yong Ian Ie Kang Yung Ho / United States

Creature from the lake / Renata Antunez, Alexis Bédué, Léa Bresciani, Amandine Canville, Maria Castro Rodriguez, Logan Cluber, Nicolas Grangeaud, Capucine Rahmoun-Swierczynski, Victor Rouxel, Orianne Siccardi and Mallaury Simoes. / France

D in David The / Michelle Yi Yaron Farkash / United States

Deep / Michelle Verhoeks / Netherlands

Delicatessen / Fenglin Chen / United States

Despair / Nikole Mc Gregor / Canada

Do It Yourself / Clarie Agnès, Chloé Masure, Louise Petit, Arnaud Behairi-Hadmar, Clémence Lejeune & Juliette Pecorard / France

Dragon Sledge / Evgeniya Jirkova / Russian Federation

Dying to Poo / Jamie Tey / UK

Eggs Change / Hee Won Ahn / United States

Event Horizon The / Michal Orzechowski / Poland

Falling Bébé / Wang, Yang-Zhen / Taiwan

Fauche qui peut / Marie Levasseur, Lucas Saint-Martin, Jehiel Abel, Ael Nosmas, Emmanuek Cutillas, Anthony Spitaels / France

Forest Paper The / Sipparpad Krongraksa / Thailand

Good Boy / Rachel Beltran Nicole Myers / United States

GP-to / Maxime Gental Zoé Pelegrin-Bomel / France

Grandpa Walrus / Jerome Barthelemy Daniel Sauvage / France

Hooked / Lucil Lepeuple, Margot Cardinael, Zoé Caudron, Benjamin Bouchard, Camille Gras and Marine Boudry / France

Hybrids / Florian Brauch, Matthieu Pujol, Kim Tailhades, Yohan Thireau & Romain Thirion / France

Invisible / Andrew Wilson Michael Trikosko / United States

iRony / Radheya Jegatheva / Australia

Krampus / James Gandy / United Kingdom

Labour of Loaf A / Chantelle Linane / United Kingdom

Late Bird Gets the World The / Thibaut Denise Giovanni Anthony Quentin Laurent / France

Leave a print / Christina Nerland / United Kingdom

Leave With Me / Mel Wong / United States

Momo / Damian Yapura / Argentina

My Beary Best Friend / Luiza Alaniz / United States

noise of licking, The / Nadja Andrasev / Hungary

Not The Same River. Not The Same Man / Michelle Brand / United Kingdom

October 2050 / Alžběta Göbelová / Czech Republic

Odd One Out / Foong Jean Lee / United Kingdom

Oh Mother! / Paulina Ziolkowska / Poland

One The / Wu,Yun-Hsuen / Taiwan

Outdoors / Anne Castaldo, Sarah Chalek, Elsa Nesme & Adrien Rouquié / France

Outremer / Hadrien Bonnet, Adrien Calle / France

Parfum Fraise / Alix Arrault, Martin Hurmane, Jules Rigolle, Samuel Klughertz / France

Pedestrian Pastry / Jorn Leeuwerink / Netherlands

Pedigree / Armin Assadipour / France

Periphery / Sasha Vasiliev / Russian Federation

Pioneers / Les Pionniers de l’Univers / Benjamin Bernon, Mathieu Guevel, Anthony Rege, Clementine Courbin, Jerome Van Beneden / France

Psychedelic Rope The / Liu Gaoxiang / China

Pussy / Renata Gasiorowska / Poland

Retouch / Ya-Yuan Hsu Yi-shan, Wang   Yu-ru, Lin / Taiwan

Saccage / Alexandre Boesch–Brassens, Jonathan Breuer, Julie Mansuy, Nicolas Ocipski, Paul Gaulier, Samuel Ramamisoa, Sylvain Masson And William Rima / France

Shine / Johannes Flick Alexander Dietrich / Germany

Song of a toad, the (Ein Krötenlied) / Kariem Saleh / Germany

Stockholm / Jean-Baptiste Aziere Victor Chavanne / France

Subaffair / Ting-Ting, Chang / Taiwan

Summer’s Puke is Winter’s Delight / Sawako Kabuki / Japan

Table, la / Eugène Boitsov / France

Temptation / Camille Canonne Laura Bouillet / France

Tête à Tête / Natasha Tonkin / United Kingdom

There was a Cat / Sofya Nabok / Poland

Tiny Wing / Wei Li / United States

Tom in Couchland / James Just / United States

Toy house / Natasha Danilevskaya / Russian Federation

Twin Islands / Manon Sailly Charlotte Sarfati / France

Two trams / Svetlana Andrianova / Russian Federation

Unfinished Tales : The Alchemist / Hussam Ismail / Jordan

Voyagers / Gauthier Ammeux, Valentine Baillon, Benjamin Chaumény, Alexandre Dumez, Léa Finucci & Marina Roger / France

Where’s Ronald? / Jorn Leeuwerink / Netherlands

Wishgranter The / Kal Athannassov John McDonald / United States

Zoe’s Treasures / Huang, Kai Ti / Taiwan

 

Animated video installations and video art competition

 

9 ways to draw a person / Саша Свирский / Russian Federation

Aenigma / Aris Fatouros Antonis Ntoussias / Greece

Battle of San Romano / Georges Schwizgebel / Switzerland

Chase / Páraic Mc Gloughlin / Poland

Divisional Articulations / Max Hattler / Hong Kong

Ex Terrat / Reinhold Bidner / France

Five: Scherzo / Max Hattler Team Five / Hong Kong

Hummingbird Minuet / Lin, Yu-Jhen / Taiwan

Kaleidoscope / Murat Sayginer / Turkey

L’illusion de Joseph / Pasquale D’Amico / Italy

Mark Lotterman – Happy / Alice Saey / Netherlands

Nœvus / Samuel Yal / France

Nutag-Homeland / Alisi Telengut / Canada

Orogenesis / Boris Labbé / Spain

Plume The / Huang Ying / China

Re-Organization / Osi Wald Ricardo Werdesheim / Israel

Realm of Deepest Knowing The / Seung Hee Kim

/ Korea, Republic of

Retro Future / Mirai Mizue / Japan

Ten to the minus forty three second / Clément Courcier / France

The Laughing Spider / Keiichi Tanaami / Japan

Too Tame! / Rebecca Bloecher / Germany

Virtual Actors In Chinese Opera / Tobias Gremmler / Hong Kong, Taiwan

WireLess / Szandra Pataki / Hungary

The official selection of Multivision Festival 2017

Welcome the official selection of XV International Festival of Animation Arts “Multivision”!
This year the festival got more than entries from 88 countries. 162 animations were selected for the main competition and graduation films competition. These films will be screened to the public at the cinema centres “Rodina” and “Chaika” and in the art centre “Loft Project Etaji”. 23 works are selected for the competition in animated video art and video installations and will be exposed at the Multivision exhibition in the museum of contemporary art “Erarta”
The professional Jury of the Competition
President of the jury:
Konstantin Bronzit – animated film director, two-time Oscar nominee, Grand Prix of the Annecy Festival 2015
Dmitry Vysotsky, animated film director
Ilya Maximov – animated film director
Andrey Sikorsky – animated film artist, sculptor
Nikolay Kopeikin – artist and musician,
Anastasia Kuryokhina, art director of Sergey Kuryokhin Contemporary Art Center

XV Международный фестиваль анимационных искусств “Мультивидение”- ПРИЕМ ЗАЯВОК

XIV международный фестиваль анимационных искусств «Мультивидение» пройдет 28 октября – 20 ноября, 2017 в Санкт-Петербурге

Дедлайн приема заявок – 31 августа!

Скачать заявку                                                                               

Регламент

Конкурсные номинации:

  • гран-при фестиваля
  • лучшая история
  • лучший визуальный ряд
  • лучший анимационный фильм для детей
  • лучший анимационный фильм, сделанный детьми
  • лучший экспериментальный анимационный фильм
  • лучший студенческий фильм
  • лучшая видеоинсталляция
  • лучшая стрит-арт анимация (внимание! конкурс проходит отдельно от остального фестиваля летом, в рамках организуемого Мультивидением Мульти-Моста, т.к. программа показывается под открытым небом)

а также специальные призы и номинации по решению членов жюри

С нетерпением ждем ваших новых фильмов!

Победители XIV Международного фестиваля анимационных искусств «МУЛЬТИВИДЕНИЕ»

С гордостью представляем вам победителей  XIV Фестиваля анимационных искусств «Мультивидение», проходившего в Санкт-Петербурге с 28 октября по 20 ноября – фестиваля, каждый год радующего зрителей разнообразными программами лучшей анимации со всего мира.

Награды присудило авторитетное жюри:

ЖЮРИ ФЕСТИВАЛЯ «МУЛЬТИВИДЕНИЕ»
(основной и студенческий конкурс)

•    Константин Бронзит – председатель жюри, режиссер анимационного кино,  Лауреат международных премий, член Национальной французской академии кинематографических искусств,  член Американской Академии кинематографических искусств «Оскар».,  двукратный номинант на премию «Оскар»;
•    Дмитрий Высоцкий – режиссер анимационного кино;
•    Андрей Сикорский –  художник анимационного кино, скульптор;
•    Илья Максимов –  режиссер анимационного кино;
•    Андрей Бахурин – режиссер, сценарист, аниматор;
•    Николай Копейкин – художник, , кинорежиссёр студии НОМФИЛЬМ, музыкант;
•    Анастасия Курехина – художественный руководитель ЦСИ им. С.Курёхина

ПОБЕДИТЕЛИ ФЕСТИВАЛЯ «МУЛЬТИВИДЕНИЕ»

Grand Prix
«Жизнь с Германом Г. Роттом»/Life with Herman H. Rott (реж. Chintis Lundgren/Estonia/ Croatia/ Denmark/2015/11’07)
«Лучший сценарий»
«Голова исчезает»/The Head Vanishes (реж. Franck Dion/France/2016/10’) «Лучшее изобразительное решение»
«Мишимасайко»/Mishimasaiko (реж. Aude Danset/France/2016/14’00)
«Лучший фильм для детей»
«Крохотная лисичка» / The Teeny-weeny Fox (реж. Aline Quertain, Sylwia Szkiladz / France, Belgium, Switzerland / 2015 /8’22)
«Лучший студенческий фильм»:
«Спасибо за усердие!»/Gokurosama (реж. Clémentine Frère, Aurore Gal, Yukiko Meignien, Anna Mertz, Robin Migliorelli, Romain Salvini/ France/2016/3’20)
«Прекрасна как сердце»/Belle Comme Un Coeur (реж. Gregory Casares/Switzerland/2015/11’50)

СПЕЦИАЛЬНЫЕ УПОМИНАНИЯ ЖЮРИ
«За виртуозное использование языка анимации»
«Вечеринка»/Party (реж. Daniel Barany/ Hungary/2015/4’08)
«За музыку в душе, которую не задушить!»
«Парад»/Parade (реж. Digna van der Put/Netherlands/2015/ 4’14)
«За визуализациалию экзистенциальной заброшенности»
«Декорация»/Decorado (реж. Alberto Vazquez/Spain, France/2016/11’12)
«За эротизм геометрии»
«69 секунд»/69 sec (реж. Laura Nicolas/Belgium/2015/1’42)
«За тяжелую кинополифонию»
«Пианино»/Pianо (реж. Каспар Янцис/Kaspar Jancis/Eesti Joonisfilm/Эстония/2015/10’11) –
«За создание необычного мира»
«Краб-маяк»/Crabe phare (реж. Gaëtan Borde, Benjamin Lebourgeois, Claire Vandermeersh, Alexandre Veaux, Mengjing Yang/France/2015/ 6’51)

«Лучший фильм, сделанный детьми»
What A Fuss/«Ну и суматоха» (Belgium/2015)

ЖЮРИ КОНКУРСА ВИДЕОИНСТАЛЛЯЦИЙ ФЕСТИВАЛЯ «МУЛЬТИВИДЕНИЕ»
•    Дмитрий Высоцкий – режиссер анимационного кино;
•    Андрей Сикорский –  художник анимационного кино, скульптор;
•    Павел Маркайтис – руководитель выставочной деятельности музея современного искусства «Эрарта»;
•    Дмитрий Шорин – художник, скульптор

ПОБЕДИТЕЛИ КОНКУРСА ВИДЕОИНСТАЛЛЯЦИЙ ФЕСТИВАЛЯ «МУЛЬТИВИДЕНИЕ»

«Постфилософский камень»/Post Rebis (Alessandro Аmaducci/Italy/2016)
«Продолжение следует…»/To Be Continued … (KIM&HIM (Nils Andersen & Sabina Kim)/Germany/2015)

Официальную селекцию этого года можно посмотреть здесь 
_____________

Мы благодарим всех авторов и студий, приславших фильмы на конкурс и ждем ваших новых работ в следующем году!